Jak usunąć zmiany skórne - laserem czy chirurgicznie?


Zmiany skórne pod lupą
Zmian skórnych nie wolno bagatelizować, lecz jednocześnie należy podejść do nich ze spokojem - zwykle bowiem okazują się to niegroźne problemy. Lepiej jednak dmuchać na zimne i zwłaszcza
jeśli wystąpią następujące objawy, powinniśmy poddać się specjalistycznej kontroli:
- zmiana ulega powiększeniu;
- zmienia się jej kolor (jest niejednolity);
- ma nieregularne krawędzie;
- swędzi, łuszczy się, dookoła pojawia się zaczerwienienie;
- zaczyna krwawić.
W diagnostyce m.in. powyższych przypadków specjaliści z naszego Centrum DER MED wykorzystują urządzenie Fotofinder, które umożliwia przeprowadzenie. Jest to komputerowe badanie zmian skórnych, które pozwala na wielokrotne powiększenie obserwowanego obszaru oraz oglądanie go w trójwymiarowym formacie. Dzięki temu ekspert ma możliwość bardzo precyzyjnej diagnostyki wewnętrznej struktury danego guzka, plamy czy znamienia. Pozwala to podjąć odpowiednie kroki - jeśli nic się nie dzieje, będzie można uznać zmianę za łagodną, niewymagającą leczenia, w innym przypadku być może pojawi się konieczność jej usunięcia. Wtedy też podejmowana zostaje decyzja o sposobie tego typu zabiegu. Jeśli jest podejrzenie, że zmiana może być złośliwa, zwykle stosuje się chirurgiczne metody jej usunięcia, a wycięty materiał przekazuje się do dalszych badań histopatologicznych.
Jeśli zaś są to zmiany skórne, które wideodermatoskopia od razu pozwala ocenić jako łagodne- jak np. włókniaki, brodawki czy kurzajki - poleca się nieinwazyjne metody, czyli przede wszystkim laseroterapię.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - co warto wiedzieć?
Profesjonalizm i doświadczenie jest w tym kontekście niezwykle ważne, bowiem zwiększa szansę na precyzyjne i całościowe usunięcie zmiany oraz takie zszycie rany, które zminimalizuje blizny, a także ryzyko ich powikłań (np. blizny przerostowe czy bliznowce). W tym przypadku istotne są też działania profilaktyczne - ich dobór powinien przebiegać indywidualnie, w zależności od rodzaju zabiegu.
Laser przychodzi z pomocą!
Z łagodnymi defektami skórnymi spotykamy się w naszych gabinetach bardzo często. Zwykle nie są związane z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, lecz mogą powodować przykre konsekwencje emocjonalne - wpływać na akceptację ciała - czy też duży dyskomfort codziennego funkcjonowania, np. jeśli brodawka znajduje się w miejscu nieustannie podrażnianym przez daną część garderoby. Jakie zmiany skórne można usunąć laserem?
. Łączy on w sobie dwa moduły: „profractional” oraz „micro peel”, co znacznie zwiększa skuteczność terapii, dzięki czemu efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.