Co to jest hirsutyzm?
Hirsutyzm to występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet. Niechciane włoski, przypominające męski zarost, pojawiają się na twarzy, klatce piersiowej (również wokół brodawek), brzuchu, odcinku krzyżowym, okolicach sromu. Hirsutyzm nie jest chorobą, a objawem różnych schorzeń, których podłożem jest nieprawidłowe wytwarzanie hormonów androgenowych (tzw. męskich) w kobiecym organizmie.
Jakie są przyczyny hirsutyzmu?
Przyczyn hirsutyzmu może być wiele. Najczęściej wynikają z zaburzeń hormonalnych charakteryzujących się nadmiarem męskich hormonów płciowych u kobiet, czyli androgenów, np. testosteronu. Hirsutyzm może być spowodowany występowaniem guzów hormonalnie czynnych (jajnika, nadnerczy, tarczycy). Zażywanie niektórych leków hormonalnych, najczęściej zawierających androgeny, także może spowodować pojawianie się nadmiernego owłosienia w nietypowych miejscach na ciele kobiety. Hirsutyzm może być również wywołany przez dynamiczne zmiany hormonalne w okresie dojrzewania. Ten rodzaj hirsutyzmu u kobiet ma zwykle małe nasilenie i zanika po około dwóch latach od wystąpienia pierwszej miesiączki. Mniejsza część przypadków występowania nadmiernego owłosienia u kobiet to wady wrodzone (hirsutyzm idiopatyczny) występujące bez hiperandrogenizmu. Hirsutyzm idiopatyczny spowodowany jest wzmożoną przemianą androgenów lokalnie, w mieszkach włosowych.
Jak się diagnozuje i leczy hirsutyzm?
Zauważyłaś na swoim ciele nadmierne owłosienie w nietypowych dla kobiet miejscach? Możesz oczywiście zdecydować się na
depilację laserową, ale jeśli u podłoża tej przypadłości leżą zaburzenia hormonalne, epilacja może okazać się niewystarczająca. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z ginekologiem-endokrynologiem - dr Izabelą Danielak w Centrum DER-MED. Podczas wizyty lekarz, oprócz szczegółowego wywiadu obejmującego również występowanie hirsutyzmu w rodzinie, wykonuje USG ginekologiczne, aby wykluczyć występowanie guzów. Ważne jest, aby USG wykonać pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu. Tylko wtedy możliwa jest trafna diagnoza. Jak leczyć hirsutyzm? Leczenie hirsutyzmu to kompleksowa terapia obejmująca farmakoterapię, depilację laserową, a w niektórych przypadkach również zabiegi chirurgiczne. W zależności od przyczyny hirsutyzmu można zastosować inny rodzaj leczenia:
- leczenie farmakologiczne zaburzeń hormonalnych – najczęściej jest to doustna antykoncepcja;
- chirurgiczne usuwanie guza hormonalnie czynnego – w Centrum DER-MED zabieg przeprowadza profesor chirurgii Piotr Skotnicki;
- odstawienie lub modyfikacja dawki leku, który spowodował wystąpienie nadmiernego owłosienia.
W niektórych przypadkach hirsutyzmu leczenie wspomaga się również specjalną dietą zaleconą przez lekarza lub dietetyka. Z kolei depilacja laserowa sprawdza się jako metoda wspomagająca leczenie wszystkich postaci hirsutyzmu. W przypadku hirsutyzmu idiopatycznego jest to w zasadzie jedyny sposób, aby pozbyć się nadmiernego owłosienia. Centrum DER-MED może pochwalić się najdłuższym w Polsce doświadczeniem w depilacji laserowej. Wykonujemy ją od 1999 roku. W trosce o naszych pacjentów otworzyliśmy
Centrum Leczenia Hirsutyzmu– jedyne takie miejsce, w którym pacjentka z hirsutyzmem otrzyma kompleksową opiekę różnych specjalistów: ginekologa-endokrynologa, chirurga i kosmetologa. Każda pacjentka może mieć pewność, że znalazła się w najlepszych rękach!